بابادی دیگر طایفه بختیاری

بابادی
بابادی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد.

بابادی یکی از ۴ طایفه بزرگ هفت لنگبختیاری که دارای زیر شاخه‌های بابادی عالی انوری، آرپناهی، عکاشه، گله، پبدنی، احمد محمدی، راکی، شهنی، نصیر، ململی و ایل گمار تشکیل شده که محل سکونت اصلی آنها در کوهرنگ بختیاری، مسجد سلیمان، ایذه، اردل، لالی و شوشتر می‌باشد.

تاریخ

بابادی ها نیز مانند سایر بختیاری‌ها به ییلاق و قشلاق (سردسیر و گرمسیر) کوچ می کردند. ییلاق شان در استان چهار محال بختیاری شامل پردنجان، گوجان و کوهرنگ است. ریاست این مکان‌ها را نیز مهدی خان بر عهده داشت. قشلاقشان در استان خوزستان شامل مهدی آباد، دشت ده، قلعه میدان، جاستون شه، کالک شوران در حومه شهرستان لالی می باشند. منطقه‌ی مهدی آباد را به نام ایشان نام نهاده‌اند.

در جریان اصلاحات ارضی در دوره محمدرضا شاه پهلوی اراضی گوجان و پردنجان را از خان‌ها گرفته و در بین رعیت‌ها تقسیم نمودند. این واقعه در زمان نوادگان مهدی خان اتفاق افتاد.

مهدی خان دژی واقع در دشت ده بنام دز قلعه میدان (استان خوزستان) داشته‌اند که آثاری از آن به جا مانده و اکنون محل اقامت اولاد میرقائد می باشد. شیرهای سنگی بر مزار مهدی خان و پدر او تقی خان در پردنجان به عنوان آثار باستانی ثبت شده‌اند.

بعد از وفات مهدی خان فرزند بزرگش محمدکریم خان و نوه ایشان علیدوست خان زمامداری امور را بر عهده گرفتند در این دوران ایل آرپناهی از دادن مالیات به علیدوست خان سر پیچی نمودند و به دستور علیدوست خان ایل آرپناهی را غارت نمودند و بعد از مدتی فردی ناشناس از این ایل به صورت پنهانی وی را کشت و به دستور محمدکریم خان بر اساس حس انتقام جوئی و قصاص خون علیدوست خان چندین نفر از ایل آرپناهی را کشتند و سر انجام پس از فوت محمد کریم خان ریاست به جهانگیر خان و فرامرز خان که از نوادگان برادر مهدی خان بودند رسید.

 

شجره نامه ایل بابادی
   
بابادی
بابادی
   
بابادی

 

   
بابادی
عالی انور- عکاشه – راکی – گله – ململی
   
بابادی

 

   
بابادی
عالی انور
   
بابادی

 

   
بابادی
تقی عبدالهی – عالیور – آرپناهی – میرقائد – رهزا
   
بابادی

 

 

 

   
بابادی
آ محمد
   
بابادی

 

   
بابادی
آ احمد – آ شیر علی (اولاد کربلائی حیدر) – آ میرعلی(اولادمیلی)
   
بابادی

 

   
بابادی
آ احمد
   
بابادی

 

   
آبابادی حبیب – آ امان الله – جهانگیر خان – فرامرز خان
   

/ 5 نظر / 116 بازدید
محمد

تقدیر و تشکر از این سایت و نویسنده گرامی و بزرگوار

لطف مستند بنویس کلیه مطالب نوشته شده صحت نداره 09131813930

قاسم عالیور

سلام ب فعالیتتون در این حوزه ادامه بدید ک ایل وبختیاری ب اسم شما زنده است.

سلام لطف کنید شجر نامه ایل بابادی را اصلاح و رفع اشکال چون بیشتر مطالب اشتباه برای شما گفته شده!!!!!!!!!!09131813930بابادی

مصطفی شاه ابادی گاشه

باسلام. لطفا من از تیره گاشه هستم اما به علت سفر پدربزرگانم به منطقه شوشتر ودزفول وبی اطلاعی از بقیه فامیل واقوام وعدم بجا اوردن رسم قدیمیه بختیاریها که همان سر زدن به اقوام هست از همه فامیله پدری دورو بی اطلاع هستم و لذا از همه عزیزانی که از تیره عکاشه و تش و اولاد اطلاعاتی دارند به حقیر را اگاه واگر ادرس سایت یا کتاب یا مقاله ای وحتی ریش سفیدی را میشناسید و میدانید مارا راهنمای میکند در اختیار بنده بگزارید.باتشکر